Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Grupa kolędnicza „Herody” z Sygontki

Herody Sygontka w tej chwili to marka sama w sobie to tradycja kolędowania, kultywowana w Sygontce od lat 50-tych XX wieku. Niestety nie można potwierdzić początku powstania tradycji z przekazu pisanego, jednak przekaz ustny najstarszych mieszkańców, którzy cofając się myślami do lat młodości chętnie dzielą się wspomnieniami i anegdotami związanymi z tradycją wspólnego kolędowania w Sygontce i okolicznych miejscowościach, pozwala wiarygodnie ustalić ponad 70-letnią historię Herodów z Sygontki.

Według tradycji kolęda rozpoczyna się w Święta Bożego Narodzenia i trwa przez okres Nowego Roku aż do Święta Trzech Króli. W skład grupy kolędniczej wchodzą: Król Herod, dwóch Marszałków, Dowódca, Turek, Anioł, Diabeł, Śmierć i Żyd. Stroje oraz oręż postaci są wykonywane samodzielnie przez kolędników oraz przez osoby zaangażowane w życie tradycji i z roku na rok ulepszane, a najdrobniejsze detale są projektowane i dopracowywane w grupie.

Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie przetrwała tak wiele lat dzięki społeczności, która z przyjemnością gości w swoich domach kolędników. Nierzadką sytuacją jest zaproszenie dużego grona rodziny i znajomych przez mieszkańców domu na Święta Bożego Narodzenia, po to by pochwalić się pielęgnowaną tradycją.

Oprócz kolędowania po domach Sygontki i okolicznych miejscowości Herody od wielu lat odnoszą sukcesy na Jurajskim Przeglądzie Grup Kolędniczych, organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Gminy Jurajskie. Zwycięstwa w Jurajskim Przeglądzie torowały drogę do Ogólnopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie waga tradycji i zaangażowanie doceniane były wieloma wyróżnieniami.

W Grupie Kolędniczej występują również mieszkańcy Sierakowa i Zalesic. Tradycja Herodów łączy pokolenia, cieszy to, iż coraz młodsi mieszkańcy angażują się w pielęgnowanie schedy po przodkach. Należy wspomnieć również o Herodach z Julianki, którzy kolędowali i brali udział w Przeglądach Jurajskich oraz w Bukowinie Tatrzańskiej.

Najnowsza historia kolędowania udowodniła, że można kolędować cały rok. W Konkursie Piękna Wieś 2019 organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Herody z Sygontki zdobyły wyróżnienie w Kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe”. Nagrodę odebrano w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Grupa kolędnicza nie ogranicza się jedynie do tradycji kolędowania w okresie Bożego Narodzenia. W swoim dorobku ma również przedstawienie pt. „Żniwa” na Dożynkach Powiatowych w Przyrowie. Również w okresie Wielkiego Postu 2019 r. przedstawiona została inscenizacja Męki Pańskiej w Kościele Parafialnym w Sygontce, niestety pandemia uniemożliwiła kontynuację projektu. Oba te występy zaangażowały rodziny i mieszkańców, tych starszych i młodszych z całej Parafii Sygontka.

Zdjęcia

Utworzono dnia 30.06.2021, 19:45

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny